Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών και Ορεινό Περιβάλλον
(Κωδικός μαθήματος: 6454)
ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΑ ΣΧΟΛΗ ΑΓΡΟΝΟΜΩΝ ΚΑΙ ΤΟΠΟΓΡΑΦΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ-ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΓΕΩΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
ΠΕΡΙΛΗΨΗ Στη διάρκεια των διαλέξεων θα μελετηθούν τα συντακτικά εργαλεία των ΓΣΠ και το θεωρητικό τους υπόβαθρο για την ολοκληρωμένη προσέγγιση της περιοχής μελέτης, αναγνωρίζοντας ότι τα ανθρώπινα συστήματα περιέχονται από το περιβάλλον. Το μάθημα στη πρώτη εβδομάδα, δίνει έμφαση στη κατανόηση της δομής των ΓΣΠ (QGIS, ArcGIS, R) με εφαρμογές σε χωρικά ζητήματα που αφορούν στο Ορεινό Περιβάλλον, στη λογική των διαδοχικών βημάτων κατά την εξέταση επιστημονικών περιοχών. Πιο συγκεκριμένα, ακολουθεί το γνωστό μεθοδολογικό πλαίσιο για τα Γ.Σ.Π.: Είσοδος Δεδομένων, Διαχείριση Δεδομένων, Χωρική Ανάλυση και Χαρτογραφική Απόδοση. Στη δεύτερη εβδομάδα, διερευνώνται ζητήματα "δικτύωσης" του χώρου (συνέχειες και ασυνέχειες), θεσμικές δομές και μεθοδολογίες συλλογής στοιχείων ώστε αυτά να μετατραπούν σε λειτουργικά συστήματα στο χώρο και στο χρόνο. Με άξονα τα πραγματικά "προβλήματα" και με τα αναλυτικά εργαλεία των ΓΣΠ και WEBGIS, σχεδιάζονται, συγκεκριμένες προτάσεις που αφορούν στη περιοχή μελέτης, με σκοπό να συμβάλλουν στη διάγνωση/ερμηνεία των αποτελεσμάτων και να συμμετέχουν στην υλοποίηση έργων με γνώμονα την κοινωνική πρόοδο και την ανθρώπινη ευημερία.
ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ Εισαγωγή. Βασικές έννοιες των Γεωγραφικών Συστημάτων Πληροφοριών.Εισαγωγή & Διαχείριση χωρικών & μη χωρικών δεδομένων. Αλλαγή ΓΣΑ, Γεωαναφορά. Δημιουργία & έλεγχος Τοπολογίας. Σύνταξη ΒΔ και Διαχείριση Πινάκων. Σύνταξη Λογικού διαγράμματος για την επίλυση του χωρικού "προβλήματος". Δομή, Επεξεργασία & Ανάλυση διανυσματικών & ψηφιδωτών δεδομένων. Χωρικά συστήματα & προσεγγίσεις συγκρότησης του χώρου. Διερεύνhση & σύνταξη ευρωπαικών προγραμμάτων στο πλαίσιο της ευρωπαικής πολιτικής
Εννοιολογικοί και λειτουργικοί ορισμοί του χώρου. Στρατηγικές έρευνας & σχεδιασμός. Συμμετοχικός Σχεδιασμός. WebGIS.
ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ  http://mycourses.ntua.gr/
ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ ΚΑΝΕΝΑ
ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΜΙΑ
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ Σύνολο Ωρών: 39 (ώρες διαλέξεων, ώρες παρουσιάσεων)
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ Γραπτή Εξέταση: 50%, Ατομική Εργασία Εξαμήνου: 35%, Εργαστηρ. Ασκήσεις : 15%
ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗ Γραπτή Εξέταση: 50%, Ατομική Εργασία Εξαμήνου: 35%, Εργαστηρ. Ασκήσεις : 15%
Με την επιτυχή ολοκλήρωση του κύκλου του μαθήματος επιλογής οι φοιτητές θα: •κατανοήσουν τη δομή των ΓΣΠ ως εργαλείο σχεδιασμού και λήψης απόφασης
• προσεγγίζουν βασικές έννοιες που σχετίζονται με τη δυναμική και τη διαχείριση του περιβάλλοντος σε τοπικό /περιφερειακό /εθνικό/παγκόσμιο επίπεδο
• αναλύουν προβλήματα των τοπικών κοινωνιών, λαμβάνοντας υπόψη τα στοιχεία του περιβάλλοντος
• κατανοούν τις θεσμικές δομές, το πλαίσιο υλοποίησης και τα χρηματοδοτικά εργαλεία των κοινοτικών πόρων
• επεξεργάζονται και να παρουσιάζουν μια πλήρη έρευνα πεδίου
• εξοικειωθούν στην προετοιμασία και υλοποίηση μιας επιτόπιας μελέτης σε συνεργασία με τους κοινωνικούς και θεσμικούς εταίρους
• συμβάλλουν σε σχεδιασμούς με τη Συλλογή δεδομένων και την Επίλυση συγκρούσεων με σκοπό την εδαφική συνοχή
ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ: ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ARCGIS 10
ΚΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ Κ., ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΑΚΗΣ Ν. Εκδόσεις Παπασωτηρίου, 2012
ΠΟΣΟΤΙΚΗ ΧΩΡΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ, ΦΩΤΗΣ Γ., Εκδόσεις Γκοβόστη, 2009
CATTAN N., GRASLAND C., 2003, « Orate/Espon : un réseau de coopération pour un meilleur aménagement  du territoire européen », Territoires 2020, n°7, pp. 141-156.
ESPON 3.2, 2004, First interim report – Spatial scenarios and orientations in relation to the ESDP and EU Cohesion policy
ΛΕΞΕΙΣ - ΚΛΕΙΔΙΑ ΓΣΠ, χωρική ανάλυση, εργαλεία έρευνας, WEBGis
ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ Καθηγητής Μ. Κάβουρας