Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών και Περιβάλλον
(Κωδικός μαθήματος: 6404)
ΠΕΡΙΛΗΨΗ Το μάθημα δίνει έμφαση στη δομή και τα αναλυτικά εργαλεία των ΓΣΠ, ως εργαλείο σχεδιασμού και λήψης απόφασης, σε χωρικά ζητήματα που αφορούν στο Περιβάλλον. Στη διάρκεια των διαλέξεων θα μελετηθούν τα συντακτικά εργαλεία για μία ολοκληρωμένη προσέγγιση του χώρου στα θέματα αυτά. Μέσα από την επίλυση "ενός πραγματικού χωρικού προβλήματος", προσεγγίζεται η μεθοδολογία και οι τεχνικές ανάλυσης στα δύο διαφορετικά μοντέλα αναπαράστασης του χώρο με μεθόδους και τεχνικές που μελετούν χωρικές οντότητες και φαινόμενα χρησιμοποιώντας τις τοπολογικές, γεωμετρικές, ή γεωγραφικές ιδιότητές τους και ο βασικός της ρόλος είναι η τροφοδότηση της διαδικασίας του χωρικού σχεδιασμού. Η εργαλειοθήκη ελεύθερων και συμβατικών λογισμικών (QGIS, ArcGIS, R) χρησιμοποιείται ως διαθεματικό εργαλείο για τη δημιουργία διαφορετικών σεναρίων και ερμηνείας σε εφαρμογές, στα θέματα διαχείρισης και προστασίας του περιβάλλοντος.
ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ Εβδομάδα 1: Εισαγωγή. Βασικές έννοιες των Γεωγραφικών Συστημάτων Πληροφοριών.
Εβδομάδα 2: Μοντέλα αναπαράστασης του χώρου.
Εβδομάδα 3: Εισαγωγή & Διαχείριση χωρικών & μη χωρικών δεδομένων.
Εβδομάδα 4: Αλλαγή ΓΣΑ, Γεωαναφορά. Δημιουργία & έλεγχος Τοπολογίας.
Εβδομάδα 5: Σύνταξη ΒΔ και Διαχείριση Πινάκων.
Εβδομάδα 6: Σύνταξη Λογικού διαγράμματος για την επίλυση του χωρικού προβλήματος
Εβδομάδα 7: Δομή, Επεξεργασία & Ανάλυση διανυσματικών δεδομένων
Εβδομάδα 8: Ανάλυση Χώρου & Αναλυτικά εργαλεία
Εβδομάδα 9: Δομή, Επεξεργασία & Ανάλυση ψηφιδωτών δεδομένων
Εβδομάδα 10: Ανάλυση Χώρου & Αναλυτικά εργαλεία
Εβδομάδα 11: Οπτικοποίηση σεναρίων
Εβδομάδα 12: Χαρτογραφικές απεικονίσεις.
Εβδομάδα 13: Παρουσίαση εργασιών (Project)
ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ  http://mycourses.ntua.gr/
ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ Γεωγραφική ανάλυση, ΓΣΠ
ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ Ψηφιακή & Θεματική Χαρτογραφία, βασικές έννοιες Γεωδαισίας
ΕΝΑΡΞΗ Εαρινό Εξάμηνο
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ Σύνολο Ωρών: 39 (ώρες διαλέξεων, ώρες παρουσιάσεων)
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ Γραπτή Εξέταση: 35%, Ατομική Εργασία εξαμήνου: 50%, Εργαστηρ. Ασκήσεις : 15%
ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗ Γραπτή Εξέταση:35%, Ατομική Εργασία εξαμήνου: 50%, Εργαστηρ. Ασκήσεις : 15%
Με την επιτυχή ολοκλήρωση του κύκλου του μαθήματος οι φοιτητές θα:
• προσεγγίζουν έννοιες και εργαλεία των ΓΣΠ, που σχετίζονται με τη δυναμική και τη διαχείριση του περιβάλλοντος.
• αποκτήσουν τις απαραίτητες γνώσεις για τη δομή και τη μεθοδολογία των ΓΣΠ
• εργάζονται ατομικά & συλλογικά και προσεγγίζουν τα ζητήματα περιβάλλοντος διαθεματικά
• οικοδομούν τη χωρική σκέψη, μέσω της ανάπτυξης των απαραίτητων γνωστικών στρατηγικών
• αποκτήσουν την ικανότητα αντιμετώπισης προβλημάτων που έχουν σχέση με γεωγραφικές δεδομένα (ArcGIS, QGIS, R).
ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ: ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ARCGIS 10
ΚΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ Κ., ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΑΚΗΣ Ν. Εκδόσεις Παπασωτηρίου, 2012