Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών και Περιβάλλον
(Κωδικός μαθήματος: 6404)
ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΑ ΣΧΟΛΗ ΑΓΡΟΝΟΜΩΝ ΚΑΙ ΤΟΠΟΓΡΑΦΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ - ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΓΕΩΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Τα Συστήματα Γεωγραφικών Πληροφοριών (ΣΓΠ) είναι πληροφοριακά συστήματα που έχουν ως βασικό στόχο την υποστήριξη του Σχεδιασμού, μέσω της εισαγωγής, της διαχείρισης και της ανάλυσης των δεδομένων καθώς και της οπτικοποίησής τους. Η εκπαιδευτική διαδικασία του μαθήματος επικεντρώνεται στην κάλυψη των βασικών μεθόδων, τεχνικών και εργαλείων της ανάλυσης των γεωγραφικών δεδομένων, τόσο σε περιβάλλον διανυσματικών δεδομένων, όσο και σε περιβάλλον ψηφιδωτών δεδομενων. Αποτελείται από θεωρητικές διαλέξεις που στοχεύουν στην παρουσίαση του θεωρητικού υποβάθρου και των βασικών εννοιών ανάλυσης του χώρου με της αξιοποίηση ΣΓΠ και απο την εκπόνηση ενός σπονδυλωτου θέματος, το οποίο αποτελειται απο επιμέρους ασκήσεις. Περιλαμβάνει πρακτική εξάσκηση και εξοικείωση σε λογισμικό ΣΓΠ. Επίσης, στο τέλος του εξαμηνου, το μάθημα περιλαμβάνει την παρουσίαση απο τους φοιτητές των θεμάτων που εκπονούνται.

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ Εβδομάδα 1: Εισαγωγή. Βασικές έννοιες των Γεωγραφικών Συστημάτων Πληροφοριών.
Εβδομάδα 2: Μοντέλα αναπαράστασης του χώρου.
Εβδομάδα 3: Εισαγωγή & Διαχείριση χωρικών & μη χωρικών δεδομένων.
Εβδομάδα 4: Αλλαγή ΓΣΑ, Γεωαναφορά. Δημιουργία & έλεγχος Τοπολογίας.
Εβδομάδα 5: Σύνταξη ΒΔ και Διαχείριση Πινάκων.
Εβδομάδα 6: Σύνταξη Λογικού διαγράμματος για την επίλυση του χωρικού προβλήματος
Εβδομάδα 7: Δομή, Επεξεργασία & Ανάλυση διανυσματικών δεδομένων
Εβδομάδα 8: Ανάλυση Χώρου & Αναλυτικά εργαλεία
Εβδομάδα 9: Δομή, Επεξεργασία & Ανάλυση ψηφιδωτών δεδομένων
Εβδομάδα 10: Ανάλυση Χώρου & Αναλυτικά εργαλεία
Εβδομάδα 11: Οπτικοποίηση σεναρίων
Εβδομάδα 12: Χαρτογραφικές απεικονίσεις.
Εβδομάδα 13: Παρουσίαση εργασιών (Project)
ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ  http://mycourses.ntua.gr/
ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ Γεωγραφική ανάλυση, ΓΣΠ
ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ Ψηφιακή & Θεματική Χαρτογραφία, βασικές έννοιες Γεωδαισίας
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ Σύνολο Ωρών: 39 (ώρες διαλέξεων, ώρες παρουσιάσεων)
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ Γραπτή Εξέταση: 35%, Ατομική Εργασία εξαμήνου: 50%, Εργαστηρ. Ασκήσεις : 15%
ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗ Γραπτή Εξέταση:35%, Ατομική Εργασία εξαμήνου: 50%, Εργαστηρ. Ασκήσεις : 15%
Με την επιτυχή ολοκλήρωση του κύκλου του μαθήματος οι φοιτητές θα:
• προσεγγίζουν έννοιες και εργαλεία των ΓΣΠ, που σχετίζονται με τη δυναμική και τη διαχείριση του περιβάλλοντος.
• αποκτήσουν τις απαραίτητες γνώσεις για τη δομή και τη μεθοδολογία των ΓΣΠ
• εργάζονται ατομικά & συλλογικά και προσεγγίζουν τα ζητήματα περιβάλλοντος διαθεματικά
• οικοδομούν τη χωρική σκέψη, μέσω της ανάπτυξης των απαραίτητων γνωστικών στρατηγικών
• αποκτήσουν την ικανότητα αντιμετώπισης προβλημάτων που έχουν σχέση με γεωγραφικές δεδομένα (ArcGIS, QGIS, R).
ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ: ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ARCGIS 10
ΚΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ Κ., ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΑΚΗΣ Ν. Εκδόσεις Παπασωτηρίου, 2012