Καθαρές Τεχνολογίες (κωδικός μαθήματος: 6421)
ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΑ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ
ΠΕΡΙΛΗΨΗ Στο μάθημα "Καθαρές Τεχνολογίες" παρουσιάζονται θεωρητικά και πρακτικά οι τεχνολογίες παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας και θερμότητας καθώς και οι τεχνολογίες αποθήκευσης θερμότητας με στόχο τη δυνατότητα ενσωμάτωσής τους σε εφαρμογές του πρωτογενούς και τριτογενούς τομέα. Επιπρόσθετα θα παρουσιασθούν θεωρητικά αλλά και μέσω του εργαστηρίου ψυκτικά συστήματα φιλικά προς το περιβάλλον. Θα γίνει χρήση λογισμικών που χρησιμοποιούνται σε εφαρμογές ενεργειακών τεχνολογιών λαμβάνοντας υπόψη και την οικονομική βιωσιμότητά τους. Όλα έχουν ως στόχο την ενεργειακή πιστοποίηση, ενεργειακό αποτύπωμα αλλά και το αποτύπωμα του CO2. Συνήθεις τεχνολογίες δέσμευσης CO2 ανάλογα με την εφαρμογή θα αναφερθούν με στόχο την πρόληψη της ρύπανσης σε οικιακές αλλά και βιομηχανικές εφαρμογές. Θα αναλυθεί διεξοδικά η έννοια της κυκλικής Οικονομίας ,θα παρουσιαστούν παραδείγματα- Case Studies εφαρμογής της και θα αναδειχθεί η συμβολή της στην βιώσιμη ανάπτυξη και την Επιχειρηματικότητα. Θα δοθεί έμφαση στις εκπομπές ρύπων κινητήρων οχημάτων και στις καταλληλες αντιρρυπαντικές τεχνικές για την προστασία του περιβάλλοντος
ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ Εβδομάδα 1: Καθαρές Τεχνολογίες στον πρωτογενή και τριτογενή τομέα - Ευρωπαϊκές Οδηγίες - Παραδείγματα Διεθνούς Πρακτικής
Εβδομάδα 2: Νέα υλικά και νανοτεχνολογία
Εβδομάδα 3: Τεχνολογίες παραγωγής θερμικής ενέργειας - Εργαστήριο
Εβδομάδα 4: Τεχνολογίες παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας - Εργαστήριο
Εβδομάδα 5: Τεχνολογίες Ηλιακής Ψύξης - Εργαστήριο
Εβδομάδα 6: Τεχνολογίες αποθήκευσης θερμότητας - Εργαστήριο
Εβδομάδα 7: Ολοκληρωμένη Διαχείριση Στερεών Αποβλήτων στην Ελλάδα. Σημερινή κατάσταση και Προοπτικές
Εβδομάδα 8: Ενεργειακή Αξιοποίηση Αποβλήτων στα πλάισια μια ολοκληρωμένης διαχείρισης απορριμμάτων
Εβδομάδα 9: Οικονομική αξιολόγηση ενεργειακών τεχνολογιών
Εβδομάδα 10: Αποτύπωμα διοξειδίου του άνθρακα CO2 (Carbon footprint) – Ορισμός, μεθοδολογία υπολογισμών, εφαρμογές. Τεχνολογίες δέσμευσης CO2.
Εβδομάδα 11: Επίδραση στο περιβάλλον και εκπομπές αερίων θερμοκηπίου από κινητήρες οχημάτων. Νομοθεσία,προδιαγραφές, κύκλοι πιστοποίησης
Εβδομάδα 12: Τρόποι περιστολής εκπομπών ρύπων από οχήματα. Τεχνικές- συστήματα αντιρρύπανσης
Εβδομάδα 13: Πρόληψη ρύπανσης και ολοκληρωμένα παραγωγικά συστήματα. Προσέγγιση με βάση την υπάρχουσα τεχνολογική γνώση.
ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ Καμία
ΕΝΑΡΞΗ Εαρινό Εξάμηνο
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ Σύνολο Ωρών: 39 ( ώρες διαλέξεων, ώρες παρουσιάσεων)
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ Γραπτή εξέταση          % Ομαδική Εργασία:  %
ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗ Γραπτή εξέταση          % Ομαδική Εργασία:  %
Με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος, ο φοιτητής θα μπορεί να:
1. Γνωρίζει τις τεχνολογίες παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας και θερμότητας καθώς και τεχνολογίες αποθήκευσης θερμότητας που μπορούν να εφαρμοσθούν σε κτήρια και βιομηχανικές εφαρμογές.
2. Ταξινομεί τις τεχνολογίες ως προς την απόδοσή τους και την εφαρμοσιμότητά τους (οικονομικοί, περιβαλλοντικοί παράγοντες)
3. Προτείνει λύσεις συνδυασμού τεχνολογιών
4. Αξιολογεί νέες τεχνολογίες. Ενημερώνεται για περιβαλλοντικά θέματα αυτοκινήτων
J. A. Duffie and W. A. Beckman, Solar Engineering of Thermal Processes-4th Edition, Hoboken, New Jersey: John Wiley & Sons, 2013. S. Kalogirou, Solar Energy Engineering, Processes and Systems, Boston: Academic Press-Elsevier, 2014. http://users.ntua.gr/vgiakms/Pollution.htm (κωδικός mp1234) A. Athienitis, W. O'Brien, Modeling, Design, and Optimization of Net-Zero Energy Buildings (Solar Heating and Cooling), Ernst & Sohn, 2015.
ΛΕΞΕΙΣ - ΚΛΕΙΔΙΑ παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας, θερμότητας, αποθήκευση, αποτύπωμα CO2, αυτοκίνητο και περιβάλλον, οικονομική διάσταση

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑ

Καθηγήτρια Αθ. Στέγγου - Σαγιά
Καθηγήτρια Αθ. Στέγγου - Σαγιά

ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ

Καθηγητής Εμ. Ρογδάκης
Αν. Καθηγητής Κων. Αραβώσης
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Αν.Καθ. Ευαγγ. Γιακουμής
Τηλέφωνο: 210 - 7721360
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Αν. Καθηγήτρια Ειρ. Κορωνάκη
Γ. Αντωνάκος ΕΔΙΠ, ΣΜΜ