Διαχείριση και Έλεγχος Περιβάλλοντος - Περιβαλλοντικές Πολιτικές (κωδικός μαθήματος 6437)
ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΕΣ ΣΧΟΛΕΣ

ΧΗΜΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ                                                           ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ                                                               ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΜΕΤΑΛΛΕΙΩΝ - ΜΕΤΑΛΛΟΥΡΓΩΝ

ΠΕΡΙΛΗΨΗ Μελέτη και ανάδειξη της ευρωπαϊκής περιβαλλοντικής πολιτικής στην πορεία της Ε.Ε. προς μία αειφόρο ανάπτυξη. Αποτελεσματικότητα της περιβαλλοντικής πολιτικής της Ε.Ε. Ανάδειξη της συμβολής της διαχείρισης και ελέγχου του περιβάλλοντος στην ολοκληρωμένη ανάπτυξη. Ανάλυση και εφαρμογή των συστημάτων και εργαλείων περιβαλλοντικής διαχείρισης και περιβαλλοντικού ελέγχου.
ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ Εβδομάδα 1: Εισαγωγή στα συστήματα και εργαλεία ελέγχου και διαχείρισης περιβάλλοντος. Ολοκληρωμένη ανάπτυξη και περιβάλλον.
Εβδομάδα 2: Ευρωπαϊκή στραγηγική για τον έλεγχο και τη διαχείριση περιβάλλοντος.
Εβδομάδα 3: Ανάλυση Κύκλου Ζωής
Εβδομάδα 4: Ανάλυση Κύκλου Ζωής: Μελέτη περιπτώσεων
Εβδομάδα 5: Οικολογικός σχεδιασμός
Εβδομάδα 6: Οικολογικός σχεδιασμός: Μελέτη περιπτώσεων
Εβδομάδα 7: Οικολογικό Σήμα
Εβδομάδα 8: Συστήματα Περιβαλλοντικής Διαχείρισης (ISO, EMAS κ.λπ)
Εβδομάδα 9: Ολοκληρωμένη Πολιτική Προϊόντων (ΟΠΠ)
Εβδομάδα 10: Κυκλική Οικονομία και διαχείριση περιβάλλοντος
Εβδομάδα 11: Ολοκληρωμένος έλεγχος και πρόληψη της ρύπανσης
Εβδομάδα 12: Βέλτιστες διαθέσιμες τεχνικές
Εβδομάδα 13: Έλεγχος και παρακολούθηση περιβάλλοντος
ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ  http://mycourses.ntua.gr/
ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ Καμία
ΕΝΑΡΞΗ Χειμερινό Εξάμηνο
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ Γραπτή Εξέταση: 50%, Ομαδική Εργασία: 50%
ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗ Γραπτή Εξέταση: 50%, Ομαδική Εργασία: 50%
• Η απόκτηση γνώσεων για τα συστήματα και εργαλεία που αφορούν στη διαχείρισης και έλεγχο του περιβάλλοντος όπως και την Ευρωπαϊκή και Διεθνή περιβαλλοντική νομοθεσία.
• Η κατανόηση της σημασίας της συμβολής της εταιρικής συνεργασίας στην ορθή διαχείριση του περιβάλλοντος και την ολοκληρωμένη ανάπτυξη.

• Μ. ΛΟΪΖΙΔΟΥ, Σημειώσεις και διαφάνειες μαθήματος

• The Baltic University Environmental Management Book Series, The Baltic Press, 2006

• BAT Reference Documents, European Commission, Joint Research Centre, Institute of Prospective Technological Studies

ΛΕΞΕΙΣ - ΚΛΕΙΔΙΑ Συστήματα Περιβαλλοντικής Διαχείρισης, ΑΚΖ, ΟΠΠ, Ολοκληρωμένη Ανάπτυξη
ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑ Καθηγήτρια Μαρία Λοϊζίδου
Καθηγήτρια Μαρία Λοίζίδου ΣΧΜ
Τηλέφωνο : 210 - 772 3106
Καθηγήτρια Αικ. Χαραλάμπους, ΣΧΜ
Αν. Καθηγητής Κων. Αραβώσης ΣΜΜ
Τηλέφωνο : 210 - 772 1359
Ε-mail : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Αν. Καθηγητής Μαρ. Αναγνωστάκης ΣΜΜ
Αν. Καθηγητής Δημ. Δαμίγος ΣΜΜΜ
E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ Δρ. Δ. Μαλαμής ΕΔΙΠ ΣΧΜ
Δρ. Κ. Μουστάκας ΕΔΙΠ ΣΧΜ